Kasıman Ailesi Tarafından Dayanışma Yemeği Düzenlendi

Kasıman Aşireti tarafından dayanışma yemeği düzenlendi.

Yemeğe Eski İçişleri ve Adalet Bakanı Mehmet Ağar, aşiret mensupları ve davetliler katıldı.

KASIMAN AŞİRETİ ANLATILDI

Malatya Yeşilyurt Akmercan Anadolu Lisesi Müdürü Mehmet Emin Yeşilkaya, aşiret hakkında bilgiler vererek, “Kasıman Aşireti zaza aşiretlerinin en büyüğü olup çaldıran savaşlarından sonra 1515 yılında Adıyaman ilinin Gerger kazasından Karacimşit Bey’e destek olmak amacıyla Kasım Bey, Koç Mehmet Bey, Şah Hüseyin kardeşler öncülüğünde Osmanlı Ordusuna dahil olup Palu’nun Fethi’ne katılmışlardır. Fetihten sonra kardeşlerden Koç Mehmet Palu’nun Gökdere Bölgesi’ne, Şah Hüseyin Tunceli, Erzincan, Erzurum üçgenine, Kasım Bey ise Palu’nun Yukarı Bulanık mıntıkasına yerleşmiştir. Aşiret ismini Kasım Bey’den almıştır” dedi.

İNCE: HEPİNİZE TEŞEKKÜR EDERİM

rogramı gerçekleştiren işadamı Murat İnce ise programa katılanlara teşekkür ederek, “Hepiniz hoş geldiniz, hepinize teşekkür ederim bayramınız mübarek olsun. Bu kadar Kasımanlıyı bir arada görmekten çok mutluyum, şeref duydum ve tekrar size teşekkür ederim Allah sizden razı olsun. Sağ olun var olun” ifadelerini kullandı.

AĞAR: ÇOK DEĞERLİ BİR ECDADA SAHİPSİNİZ

Eski İçişleri ve Adalet Bakanı Mehmet Ağar ise aşiretin önemine değindi. Ağar, “Anadolu’yu bizlere yurt yapan çok değerli bir ecdada sahipsiniz, çok değerli bir geçmişe sahipsiniz. Elazığ’ın Elazığ olmasında markalaşmasında çok önemli bir değeri olan Palu’muzun fethi, gelişmesi büyümesi konusunda temel taşlarından bir aşiretsiniz, bir topluluksunuz, bir güzide birlikteliktesiniz. Bunun çok önemli olduğunu görmek ve bilmek lazım. Elbette ki gelişen ve değişen şartlar yüzyıllar içerisinde insanlarımızın sadece doğdukları yerlerde değil yaşadıkları doydukları iş yaptıkları topraklara da gitmesini zaruri kılmıştır” dedi.

https://www.elazigsonhaber.com/gundem/mehmet-agar-cumhurbaskani-erdogan-la-olan-konusmasini-anlatti-h24450.html

Elazığ Son Haber

Check Also

Kasıman Aşireti’nin İlk Bayramlaşma Programına Katılım Yoğundu

İlimizin tanınmış avukatlarından İzzettin Demir’in büyük katkılarıyla kurulan Kasıman Vakfı tarafından ilk kez gerçekleştirilen bayramlaşma …

Bir cevap yazın